6 Интересни Забележителности Около Тетевен – приказна природа и възрожденски дух

Сгушен сред вековни гори, стръмни скали, красиви водопади и приятно ромолящи реки, Тетевен предлага на туристите разнообразие от екопътеки, романтика и спокойствие далече от големия град. Чистият планински въздух и припевът на реката действат много добре върху психиката на отседналите тук. Освен с приказна природа Тетевен изненадва и с богата и вълнуваща история. Разположен в сърцето на Балкана, той е бил важен занаятчийски център за региона, и средище на възрожденски дейци с борбен дух и любов към свободата. В следващите редове ще ви запозная с 6 интересни места около Тетевен, които си заслужава да се видят.
Ако не бях дошъл в Тетевен и аз щях да бъда чужденец на майка България…
Много съм бродил, много съм скитал, но не съм видял по-чуден край!“
Иван Вазов
Първата спирка от пътуването ни беше Гложенският манастир ,,Св. Георги Победоносец“ край село Гложене, кацнал величествено върху скала на планинския склон Лисец. Стигнахме до него с кола от село Малък извор. Манастирът ни посрещна обвит в мъгла и призрачно красив. Сякаш Балканът ревностно пазеше своите тайни и не искаше да ги разкрива пред когото и да е. Отец Нектарий ни показа църквата и останалите помещения и накратко ни разказа историята на това свято място. Манастирската котка беше много дружелюбна и ни следваше навсякъде.
Васил Левски много често е отсядал в манастира, тъй като само на 5 км оттук в село Голям извор, е бил основан първият революционен комитет. Стефан Караджа, Ангел Кънчев и други революционери също са го използвали за скривалище. Имало е тунел около 3км, за да се стига до убежището. По време на Чирпанското земетресение част от него се срутва при разместване на земните пластове.
Манастирът е предоставял прекрасна възможност за развитие на революционна дейност и за повдигане на българския дух по време на турското робство.
Ако обичате чистия планински въздух, леките и приятни разходки сред природата и красивите гледки, то тази екопътека определено е за вас.Тръгвате от центъра на град Тетевен по асфалтов път с автомобили около 2км, успоредно на река Козница. След това продължавате по живописна горска пътека, която се вие покрай реката. Крайната дестинация е водопад ,,Скока“.
Маршрутът изобщо не ни затрудни, макар че предните дни беше валяло и се натъкнахме и на кални участъци. Преходът ни отне по около 40 минути в посока, тъй като спирахме често за снимки.
Манастирският комплекс е построен през XIV в., но няколко века по-късно кърджалиите го опожаряват . По щастлива случайност магерницата и църквата към него оцеляват.
Историята на пожара е много интересна. Подмамени от богатството на Тетевен, кърджалиите обсаждат града от всички страни. След 15-дневни битки тетевенци успяват да отблъснат кърджалийската орда. За съжаление, местен циганин настига предалите се кърджалии, превежда ги през връх Острич и те удрят тетевенци в гръб . Започва палеж и клане.
По онова време градът е бил толкова гъсто населен, че покривите на къщите са се допирали. Ако си тръгнел от единия край, си можел да стигнеш до другия по покривите, което е спомогнало за бързото разрастване на пожара. На финала почти не са останали неопожарени сгради.
Църквата и магерницата по чудо са се спасили. Стенописите в църквата са наслоени един след друг според етапите си на изографисване. Да си призная никъде другаде не съм попадала на по-китен храм. Украсен е богато с цветя и си личи, че е добре поддържан.
През 2018 г. е реконструиран дворът. Магерницата е освежена, сложена е нова ограда и са обособени места за отдих, пътеки и люлка. В близост до комплекса можете да посетите и църквата ,,Св. Всях Светих’’, но ние си я оставихме за друг път.
Историческият музей е задължителна спирка при престоя в Тетевен, ако искате да научите повече за бита и занаятите на местното население. За най-любознателните горещо препоръчвам и беседата, която организират от музея.
Алтън Тетевен – островче на българщината по време на турското робство
В годините на османско владичество Тетевен е едно от малкото селища със статут на вакъф – владение на религиозна институция, което се ползва със специални привилегии и протекции. Благодарение на този статут българският дух и идентичност на местните по тези земи са се съхранили. Българите са можели да носят цветното си облекло на празници и да спазват част от християнските обичаи. На турците не е било позволено да минават през селото, яздейки кон, да се заселват и да бъдат погребвани в този район.
Далеч от турското потисничество Тетевен бурно се е развивал в икономическо отношение и дори е бил наричан от съседите – Алтън (,,Златен“) Тетевен.
За да се прехранват, местните са разчитали предимно на дърводобив и овцевъдство. Междувременно обаче са се развивали и всички занаяти, характерни за този период – абаджийство, резбарство, тъкачество. Кипяла е и широка търговска дейност в пределите на цялата Османска империя и извън нея.
До ден днешен тетевенци са известни със сливовата си ракия и тетевенската си саламура. Саламурата няма нищо общо със сирене, а представлява рибена чорба по автентична рецепта. Лично я опитах и мога да гарантирам за вкусовите й качества. Ако сте foodie като мен, задължитено трябва да посетите Празника на тетевенската саламура, който се провежда ежегодно на централния площад в град Тетевен през месец юни.
Село Рибарица в Тетевенския Балкан носи едно тихо, особено очарование. Известно е като най-дългото село в България и ще ви изненада с разнообразие от активности за всеки вкус. За по-мързеливите препоръчвам лежерен пикник край реката, докато по-активните туристи могат да се възползват от чудесните условия за риболов, да поемат по някоя екопътека в планината, да опитат фотосафари или да си наемат велосипед от Туристическия информационен център или местата за настаняване.
Ако си търсите вкусна домашно приготвена храна, поднесена в битова обстановка и непосредствена близост до реката в Рибарица, механа „Теслъта“ е вашето място. Там можете да се запознаете със собственика Стоян Василев – потомък на първия хотелиер в Рибарица. В градината ще ви посрещнат еклектични ретро елементи – стари обувки, манекен на колело с тениска на Георги Бенковски и родословно дърво в стил семейство Блек от поредицата за Хари Потър.
В Рибарица се намира и местност Костина – лобното място на Георги Бенковски. Освен приказно красива, местността е пропита с много история. При пресичане на моста на точно това място четата на Бенковски е предадена от местния овчар дядо Въло и заловена от турската потеря.
Бенковски е повален с куршум, отрязват главата му и я измиват на кървавото кладенче. Захари Стоянов успява да се спаси, като се хвърля във водата и в продължение на 2 дни се крие в короната на един много висок бук.
Блогърското ни пътуване се състоя със съдействието на регионално сдружение Тур клуб РеМарк и финансовата подкрепа на община Тетевен. Сърдечно благодарим на всички организатори и на нашия екскурзовод Младен, които успяха да запалят интереса ни към Тетевенския край и да ни предадат част от магията му.
Гледайте цялото ни видео от Тетевен и околностите в Youtube канала ни.