Днес ще ви разкажа за Тетевен – сгушен в прегръдката на Балкана и очароващ с красотата си. Още щом човек наближи града и зърне зеленината и планината наоколо, няма как да не му стане хубаво. И град Тетевен, и района, има какво интересно да предложат на любопитния пътешественик.
Затова хайде да разгледаме основните забележителности в Тетевен и околността. Но първо ще направя едно съвсем кратко въведение:
Късче от историята на града
В миналото Тетевен е наричан „Алтън Тетевен, алтън кьой” – „Златен Тетевен, златно селище”, тъй като е бил богат и процъфтяващ град.
Къщите били построени съвсем близо една до друга – можело да стигнеш от единия край чак до другия по покривите им.
За съжаление, през 1801 г. Тетевен е опожарен и разграбен жестоко от кърджалиите. През годините градът успява да се съвземе, но не и да достигне онези нива на просперитет.
А сега да видим какво ни очаква днес, като ще задълбаем още в историята, докато ви разказвам за конкретни обекти.
7 Забележителности в Златния град
На влизане в Тетевен ще ви посрещне надпис на града, паметник на Петко Милев – един от учредителите на Тетевенския частен революционен комитет и шума на реката. Ако продължите напред ще стигнете до центъра.
1. Централния площад, Историческия музей и разходка край реката
Като първа спирка ви предлагам централния площад. Добре поддържан, на него се намират сградата на общината, фонтани, пейки, а съвсем наблизо е Историческият музей.
Историческият музей в Тетевен
Основан през 1911 г., в него може да разгледате музейната експозиция, която е разделена на три части – Археология, Етнография и Възраждане.
Препоръчвам и беседата, тъй като по този начин ще научите повече за миналото и традициите на града. За мен лично най-интересна беше последната част – Възраждане, която проследява участието на жителите от тетевенския край в борбите за Освобождението.
Сред по-значимите събития е Арабаконашкият обир през 1872 г., при който революционерите ограбват турската хазна. За съжаление, участниците и организаторите са разкрити и осъдени.
- Понеделник – Петък – 9.00 ч. – 17.00 ч. (с обедна почивка от 12 до 13 ч.)
- Събота, неделя и празнични дни – 10.00 ч. – 17.00 ч. (с обедна почивка от 12 до 13 ч.)
Цени:
- Деца до 7 г. – безплатно;
- ученици, пенсионери, лица с увреждания – 1,00 лев;
- възрастни и деца над 7 г. – 3,00 лева;
- Изнасяне на беседа – 3,00 лева, като има и допълнителни такси за заснемане в музея, които може да проверите тук.
От другата страна на площада се вие реката, където е приятно да се разходите и поснимате.
2. Тетевенски манастир Свети Пророк Илия
След обиколката на центъра може да се насочите към манастир Свети Пророк Илия. Представлява красив паметник на културата от национално значение. Обновен е и реставриран през 2018 г., като магерницата също е възстановена, а дворът е облагороден.
Това, което отличава манастира е, че в него са наслоени стенописи един след друг от различните епохи, тоест може да се видят отделните етапи на стенописване. Освен тях, в него се съхраняват и различни икони, като най-старата е на Св. Архангел Михаил от 1776 г.
Друг интересен факт е, че когато целият град е бил опожарен от кърджалиите, единствено манастирът и няколко къщи наблизо оцелели непокътнати.
Преди Освобождението манастирът е бил и важно културно средище за местните с килийно училище и библиотека.
Наблизо има още една красива църква – Св. Всех Святих. Тя е построена на мястото на стара църква, която е била опожарена.
До нея има паметник на Апостола. Смята се, че в църквата Св. Всех Святих той е изпълнил своето любимо песнопение „Достойно ест!“ през 1870 г.
А сега дойде време за разходка сред природата.
3. Екопътека „Под пръските на водопада“
Разстояние от центъра на Тетевен – около 3 км; координати
В Тетевен ли сте, непременно посетете екопътеката с поетичното име „Под пръските на водопада“. Намира се на около 3 км от центъра и до нея може да се стигне с кола. Има и обособено място, където може да паркирате.
Самата екопътека е кратка и лека, но много живописна. Вие се край река Козница, като над нея са изградени дървени мостчета, а наоколо се стелят килими от зелен мъх.
Ние имахме късмета да я обходим след проливни дъждове и, макар да беше леко кално, водопадите шумяха с пълна мощ и беше уникално красиво.
Накрая на пътеката ви очаква водопад Скока, като до него, след дъждове може да зърнете и втори водопад – Пръскалото. Той е по-висок, но и маловоден през по-голямата част от годината. Има и изградена беседка, на която може да спрете и да се полюбувате на шума и гледката.
Пътеката е подходяща и за деца, като отнема около 20 минути в посока (при кално време). В района може да видите дъждовници.
Наблизо се намира и Паметника на Сава Младенов, до който може да се отбиете. Той е бил приближен на Левски и един от 11-те Ботеви четници от Тетевен. Убит е през 1876 г. в местност Козница.
Тъй като екопътеката е кратка, препоръчвам да я съчетаете с посещение на още едно прекрасно място на около 29 км от Тетевен:
4. Гложенски манастир Свети Георги Победоносец
Разстояние от центъра на Тетевен – около 29 км; координати
Тук думите са малко…
Гложенският манастир е кацнал на висока скала над село Гложене. Говори се, че е по-стар и разположен на по-високо от Метеора в Гърция.
При хубаво време се разкриват хипнотизиращи гледки във всички посоки, а когато има мъгла изглежда мистично…
Няма две мнения, че мястото е невероятно, а в самия манастир се намират и Скривалището на Васил Левски и стаята, в която е бил заточен известния възрожденски писател, духовник и политик Васил Друмев.
Не мога да не се похваля, че самият отец Нектарий, обитаващ манастира от малък, ни разказа надълго и нашироко историята и любопитни факти за Гложенския манастир. А красивият му котарак помогна речта да се превърне в същински спектакъл.
Но да се върнем на манастира.
Гложенският манастир първоначално бил издигнат в село Гложене през 13-и век от киевския княз Глож.
Според легендата иконата на Свети Георги – покровител на манастира изчезвала многократно и била намирана на хълма, където впоследствие е преместен манастира. Причината била, че монасите го приели като знамение от Бога.
За кратко двата манастира съществували паралелно.
Скривалището на Васил Левски
В манастира ще видите и скривалището на Апостола, като разбира се, не е бил единственият революционер, който се е укривал там.
Освен самата стаичка, под манастира е съществувала мрежа от подземни тунели, която водела извън пределите му. Някога е свързвал и двата манастира.
Тук е моментът да споменем, че в съседното село Голям Извор е основан първият революционен комитет. За съжаление, при земетресение в началото на 20-ти век, тунелът се срутва частично и входовете му са зазидани, за да се избегнат инциденти.
Стаята, където е бил заточен Васил Друмев
Запазена е и стаята, в която е бил заточен Васил Друмев. Причината била пламенната реч, която изнесъл в защита на Православието по времето на цар Фердинанд, който бил католик.
Днес стаята е превърната в музей, като може да се види и процеп в тавана, в който най-вероятно се крие причината Друмев да е оцелял над година само на солена риба и вода. Подозренията са, че някой тайно е давал храна и вода на писателя. След падането на правителството Друмев е освободен.
Как се стига до Гложенския манастир?
До манастира може да се стигне с кола, но имайте предвид че пътят е тесен, криволичещ и трябва да карате с повишено внимание.
Има и пътека, която започва от стадиона на село Гложене, но не мога да дам лични впечатления.
Може да посетите и близката пещера Моровица.
5. Гложенския водопад
Разстояние от центъра на Тетевен – около 15 км; координати
Наблизо се намира и Гложенския водопад. Ние успяхме да го видим пълноводен, но местните споделиха, че това е рядкост. Най-голям шанс да го видите така е през късна пролет или след проливни дъждове.
Намира се на пътя към Тетевен – до комплекс Видрите. Леснодостъпен е и подходящ за съвсем кратка спирка.
6. Покоряване на върховете на Тетевенския Балкан
Ако сте почитатели на планинския туризъм, наоколо има редица върхове за покоряване. Ето някои от тях: връх Острич, Червен, заслон Опасния зъб, Трескавец.
За съжаление, нямах време да ги изкача, но съм виждала много красиви снимки. Повод да се върна отново в този прекрасен край.
7. Рибарица и Местност Костина – лобното място на Бенковски
Разстояние от центъра на Тетевен – около 12 км
Ако се чудите къде да отседнете, освен в самия Тетевен, може да разгледате многото къщи за гости в Рибарица. Известен курорт, предлагащ почивка сред природата, тишина и спокойствие. Ако пък искате да пробвате местен специалитет, опитайте тетевенска саламура (представлява студена супа) или кротмач – разядка.
А на 3 км от там се намира:
Местност Костина – лобното място на Георги Бенковски
Разстояние от центъра на Тетевен – около 15 км ; координати
Красиво място, на което обаче настръхваш, когато чуеш историята за предателството на водачът на Априлското въстание и другарите му. Били общо трима – Бенковски, отец Кирил и Захари Стоянов.
Уморени и прегладнели, след дълго вървене по планинския терен, се натъкнали на дядо Въльо (или Вълю). Той им казал да го изчакат, за да им докара храна от селото и да ги преведе безопасно през реката на свечеряване. Но вместо помощ, дядото, поблазнен от наградата, предложена от турците, решил да ги предаде. И така, устроил им клопка, като заптиетата щели да ги изчакат в засада.
Тръгнали Бенковски и другарите му по дървеното мостче над река Костина, а Захари Стоянов се усъмнил, тъй като забелязал, че изглежда положено съвсем наскоро. Щом стигнали до средата на мостчето, дядо Въльо скочил настрани, чул се изстрел и Бенковски бил прострелян, отец Кирил заловен, а Захари Стоянов като по чудо се спасил, като скочил в реката и течението го отнесло.
Качил се на висок бук и два дни чакал да отмине заплахата. Дори издълбава кръст с инициалите „Г. Б.“, но за съжаление, букът е отсечен покрай преустройването на паметника на Бенковски.
Междувременно заптиетата отсекли главата на Бенковски и я измили на мястото, наречено впоследствие Кървавото кладенче, което може да видите и днес.
Има и изградено дървено мостче, подобно на онова, по което минали смелите българи.
Съществуват спорове къде е погребано тялото на Бенковски, но се говори, че е погребано тайно от една баба в тетевенско село.
Иска ми се да завърша разказа със запомнящ се негов цитат:
„Моята цел е постигната вече! В сърцето на тирана аз отворих такава люта рана, която никога няма да заздравей.“
Заключение
История, природа и красота се преплитат по тези земи. Неслучайно и самият Вазов е останал пленен от този край. Няма как да не включа и негов емблематичен цитат:
„Ако не бях дошъл в Тетевен, и аз щях да остана чужденец на майка България. Вашият край е пълен с толкова прелести, че аз съм слисан. Ходил съм и в Швейцария, и по други места из Европа, пребродил съм и България, но не съм видял по-вълшебен край!“
Посещението ни като травъл блогъри се състоя със съдействието на регионално сдружение Тур клуб РеМарк и община Тетевен, на които сърдечно благодаря! Благодаря и на всички замесени и по-специално на екскурзоводът ни Младен, чиито разкази направиха изживяването още по-пълноценно и интересно.
Източник: https://savetite.com/teteven/